Edukacyjne Gry Ekologiczne

GEKO to pomysł prostych, funkcjonalnych gier i zabaw edukacyjnych o tematyce ekologicznej i środowiskowej, które w przystępny i interesujący dla dzieci sposób zachęcają do edukacji ekologicznej przez zabawę.

Witaj w GEKO

Ochronę przyrody i dbanie o dobro planety uważamy za nasz obowiązek. Życie w duchu less waste, uważności i świadomych wyborów jest naszym sercom bardzo bliskie. Chcemy wspierać i kontynuować troskę o środowisko naturalne oraz zadbać o lepsze jutro naszej planety. Za najlepszy sposób uważamy zmianę systemu myślenia o ekologii, w tym wykształcenie właściwych nawyków wśród młodego pokolenia. 

Dlatego wszystkie prezentowane przez nas materiały dydaktyczne są dostępne bezpłatnie do samodzielnego pobrania i użytku.

GEKO nauka EKO przez zabawę

Do każdej gry zaprezentujemy sposoby i przykłady zadań, z których możecie skorzystać podczas pracy z dziećmi. Zachęcamy również do pracy twórczej i kreatywnego wykorzystania naszych plansz do pracy własnej z maluchami.

Barwnie ilustrowane karty zadań są bardzo intuicyjne i w prosty sposób podsuwają różne możliwości użycia.

Odkryj Gry Eko Geko

Forma less waste w praktyce

Pliki dostosowane są do możliwości domowego druku, co pozwala ominąć długi łańcuch dystrybucji oraz uniknąć zbędnego plastiku, zachowując jednocześnie jakość produktu.

prosta forma dostępna dla każdego

niewielki koszt przygotowania kart pracy, które będą służyć zarówno do zróżnicowanych zadań, jak i do wielokrotnego ich wykorzystania.

pięknie ilustrowana, ożywiona forma postaci

ma zachęcać dzieci i sprawić, że nauka będzie dla nich jeszcze bardziej atrakcyjna, treści z niej płynące łatwiej przyswajalne, do której sami niejednokrotnie będą chcieli wracać.

Zabawa w Sortowanie

Sortowanki to edukacyjna zabawa dla dzieci, polegająca na sortowaniu śmieci czyli przypisaniu poszczególnych elementów do odpowiedniego kontenera wg obowiązujących zasad segregacji. Dzięki łączeniu i zapamiętywaniu wspólnych sobie elementów gra posiada wysoką wartość edukacyjną,  w interesujący sposób wpływa na rozwój  zainteresowania segregacją, ale przede wszystkim staje staje się punktem zaczepienia do rozmów nt. zrównoważonego rozwoju i przyszłości planety. 

Zasady gry

Gra składa się z obrazków 6 kontenerów i 26 różnych śmieci. Zadaniem dzieci jest właściwe posegregowanie odpadów lub znajdowanie im nowych zastosowań. Tym samym zachęcamy je do użycia czerwonego pojemnika reuse. Dajmy rzeczom drugie życie ❤️

Dzięki cieszącej wyobraźnię grafice segregacja może stać się prawdziwą przyjemnością i przygodą. 

szczegóły i proponowane gry warianty znajdziecie w załączonej instrukcji.

Życzymy Wam wyśmienitej zabawy 😃

Eko Geko Sortowanka to

Wersja podstawowa 

W której dzieci uczą się podstaw segregacji odpadów w sposób przyjemny i przystępny.

Wersja alternatywna

Dzieci ćwiczą kreatywność wymyślając nowe zastosowania i sposoby reuse dla „odpadów`’.

Dodatek – duże plansze pokazowe

Duży format może posłużyć jako wsparcie merytoryczne dla indywidualnej pracy dzieci. Umożliwia również wspólne granie w klasie.

Pobierz Sortowankę

Plik PDF z załączoną instrukcją znajduje się w sklepie. Pobierzesz go za darmo klikając w Download.

Zabawa w refleks

Ekodobi to “zielona” wersja popularnej i lubianej przez dzieci i dorosłych gry “Dobble”. Standardowe w dobble elementy zastępują… kontenery i śmieci! 

Ecodobi nie tylko rozwija nasz refleks i spostrzegawczość, ale poprzez rozszerzenia i dodatki w prosty sposób prowadzi do czerpania radości z nauki segregacji śmieci. Przypisanie odpowiedniego elementu do kontenera nie jest tak intuicyjne, jak połączenie tych samych symboli, co sprawia, że gra staje się odrobinę trudniejsza, ale daje też mnóstwo satysfakcji. 

Wybierzcie odpowiednią dla Was wersję z uwzględnieniem wieku dzieci. Jeśli nie jesteście pewni, która wersję zastosować proponujemy zacząć od podstawowej wersji, powoli wprowadzając zmiany wg przedstawionej przez nas kolejności.

Eko edukacja czas start! 

Zasady gry

Można grać jak w zwykle dobble. 

Rozdajemy równą ilość żetonów wszystkim uczestnikom. Uczestnicy tasują żetony i kładą je zakryte przed sobą. Ostatni  żeton umieszczamy na środku stołu. Na umówiony znak uczestnicy odwracają żetony. Kto pierwszy znajdzie i nazwie wspólny (łączący jego żeton z żetonem leżącym na stole) symbol, rzuca swój żeton na środek. I tak do pozbycia się wszystkich żetonów z ręki. Kto pierwszy ten lepszy. 

dokładna instrukcja z przykładami znajduje się w pliku do pobrania

Życzymy Wam wyśmienitej zabawy 😃

Eko Geko Ekodobi to

Wersja podstawowa 

„zielona” wersja popularnej i lubianej przez dzieci i dorosłych gry “Dobble”. Standardowe w dobble elementy zastępują… kontenery i śmieci!

Wersja rozszerzona

Oprócz standardowego łączenia tych samych symboli można zastosować łączenie odpowiedniego kontenera z pasującymi do niego elementami.

Dodatek do gry

Dodatkowe żetony z kontenerami! Duży kontener może się pojawić w grze aż na 3 różne sposoby zwiększając poziom trudności.

Pobierz Ekodobi

Plik PDF z załączoną instrukcją znajduje się w sklepie. Pobierzesz go za darmo klikając w Download.

Zabawa w Pamiętanie

Edukacyjny zestaw ekomemory zawiera 20 elementów (10 par kart). Doskonale sprawdzi się jako gra pamięciowa dla dzieci i dorosłych. Poprawia pamięć, wpływa na koncentrację i spostrzegawczość. Kolorowa forma postaci ośmiela dzieci do budowania historii nt. obrazków a jej proekologiczny charakter  zachęca do rozmowy o zrównoważonym wykorzystaniu surowców, segregacji odpadów i przyszłości planety.

Zasady gry

Gra polega na wyszukiwaniu par takich samych kart. Wśród potasowanych i rozłożonych na stole, zasłoniętych kart gracz odsłania 2 karty. Jeśli są one takie same, zostają zdjęte ze stołu. Jeśli nie, zostają ponownie odwrócone. Celem gracza jest odnalezie i zdjęcie ze stołu wszystkich par kart przy możliwie najmniejszej liczbie odsłon.

W przypadku młodszych dzieci istnieje możliwość gry w odkryte karty, trenując w ten sposób spostrzegawczość. Można zacząć od mniejszej ilości kart, zwiększając stopniowo poziom trudności. 

Kolorowe postaci występujące na ilustracjach mają za zadanie włączać świadomość wobec zagadnienia segregacji śmieci i wprowadzać dziecko w świat ekologicznych wartości.

Życzymy Wam wyśmienitej zabawy 😃

Eko Geko Memory to

Różne warianty gry

Możliwość gry w odkryte/ zakryte karty sprawia, że grę z łatwością można dopasować do wieku dzieci.

Wartość edukacyjna

Zabawa w ekomemory to świetne rozwiązanie w ćwiczeniu koncentracji, pamięci i spostrzegawczości.

Ekologiczne wartości

Gra stwarza możliwość budowania świadomości nt. przyszłości planety i wartości związanych z ochroną środowiska naturalnego.

Pobierz Memory

Plik PDF z załączoną instrukcją znajduje się w sklepie. Pobierzesz go za darmo klikając w Download.

Eko geko ekologia
Gry edukacyjne

Zabawa na planszy

Ekotrop to ekologiczno – edukacyjna gra, w której przemieszczamy się po planszy, wykonując ekologiczne wyzwania i pokonując czyhające na eko śmiałków pułapki. Piękna i niepowtarzalna oprawa graficzna zachęca do gry zarówno dzieci jak i dorosłych. 

Walory edukacyjne gry dotyczą nie tylko nauki segregacji śmieci i życia w duchu less waste, ale również zdrowego współzawodnictwa, koleżeńskiej postawy i wartościowych wyborów. Dodatkowo gra pobudza kreatywność, uczy decyzyjności i wiary we własną sprawczość.

Polecamy do kształtowania ekologicznych wartości już od najmłodszych lat.

Pakuj plecak i już dziś ruszaj z nami ekotropem. 😃

Zasady gry

Ekotrop to gra “turlanka”, w której gracz przesuwa swój pionek po planszy o taką liczbę pól, jaką wyrzuci kostką. W zależności od pola, na którym zatrzyma się pionek uczestnika, będzie miał on do wykonania określony manewr, by móc grać dalej. Wygrywa gracz, który pierwszy dotrze na metę.

Tutaj znajdziesz krótki opis gry.

dokładna instrukcja z zadaniami i rodzajami pól znajduje się w pliku do pobrania 

Życzymy Wam wyśmienitej zabawy 😃

Eko Geko Ekotropem to

Walory edukacyjne

Ekotrop to świetne ćwiczenie kreatywności, decyzyjności i proekologicznych wyborów.

Szeroka gama możliwości

Gra dostosowana jest do szerokiego grona odbiorców. Doskonale sprawdzi się jako gra rodzinna lub jako radosne ćwiczenie podczas zajęć w szkole.

Wartość kooperacyjna

Oprócz walorów ekologiczno – edukacyjnych gra stawia na zdrowe współzawodnictwo, promuje koleżeńską postawę i dbanie o wspólne wartości.

Pobierz Ekotropem

Plik PDF z załączoną instrukcją znajduje się w sklepie. Pobierzesz go za darmo klikając w Download.

Lubisz inspirować innych?

Włącz się w działanie! 

Prześlij informację o nas znajomym rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. Znajdź nas w mediach społecznościowych. Pobieraj materiały, dodawaj zdjęcia ze wspólnej zabawy i  oznaczaj relacje:

@sobie.panna

Inspiruj! I daj się zainspirować #ekogeko

Razem możemy więcej. 

Dobrej zabawy życzy

Zespół. Ekogeko

Żaneta Aniśko

Koncepcja, Instrukcje, Tekst

Agata Sobiepan-Comer

Ilustracje, grafika, skład

Eko geko ekologia